fbpx

העושר המדומה

עושר מדומה

את המושג עושר מדומה שמעתי באחת ההשתלמויות שבהן השתתפתי בנושא תכנון פיננסי ופרישה ואני רוצה לשתף אתכם בזה כדי שתהיו מודעים לסיטואציה שיכולה להתרחש בכל משפחה. אם נסתכל על ההמציאות הכלכלית שלנו נראה שאנחנו חיים ברמת חיים מסויימת ואיתה אנחנו מסתדרים. כאשר רמת החיים שלנו עולה בהדרגה אנחנו לומדים להסתגל אליה לעומת זאת אם רמת החיים קופצת גבוה מידי ומהר מידי אנחנו נתקשה להסתדר כלכלית וזו גם הסיבה שיש הרבה משפחות עם הכנסות גבוהות ומינוס בבנק.

שימו לב איך נעלמים לכם דמי הבראה שאתם מקבלים פעם בשנה, האמרה המפורסמת היא שהכסף סוגר את המינוס, אך לאחר חודש/חודשיים המינוס נשאר אותו מינוס… לאן נעלם הכסף? בדיוק על זה אני רוצה לדבר. עושר מדומה נמצא בדיוק בנקודה הזו שקיבלתם כסף מעבר למה שאתם רגילים לקבל.

עושר מדומה

עושר מדומה

הוא תופס את מקומו בעיקר כאשר מתרחשים כמה תרחישים:

  1. קבלת ירושה – סכום כספי גבוה שהתקבל כירושה
  2. קבלת מענק פרישה – בעת סיום העבודה מקבלים פיצויים
  3. פיצוי כספי מחברת הביטוח – במקרים מצערים מקבלים סכומי ביטוח

למה קוראים לזה עושר מדומה?

לצורך הדוגמה קרה וקיבלת 1.5 מיליון שקלים כירושה, פתאום ההרגשה היא שזהו יש מלא כסף, אפשר לא ללכת לעבודה, יש כסף לסגירת המשכנתה/קניית דירה, יש כסף לשיפוץ, יש כסף לתת לילדים, לקנות אוטו חדש, לטוס מסביב לעולם ועוד המון דברים שניתן לעשות. העניין הוא שמדובר בהרגשה בלבד… 1.5 מיליון האלה יגמרו מהר מאוד. למה? כי אנחנו לא רגילים להתנהל עם סכומי כסף גבוהים כאלה ולכן ההחלטות שנקבל יהיו לרוב שגויות.

הבעיה הגדולה בעושר המדומה היא שהעושר הופך מהר מאוד לחובות ולפי המחקרים האחרונים שקראתי משפחות רבות הופכות לעניות גם אם לפני קבלת הכסף היו במעמד כלכלי טוב. לצערי גם אני מקצוע בתחום הפיננסי והכלכלי שאינם רגילים לעבוד עם סכומים כאלה יכולים להיות קורבנות של העושר המדומה.

 

ההמלצה שלי אלכם

בכל מקרה בו תקבלו סכומים גדולים תנסו לא להתפתות ולבזבז אותו על כל מיני דחפים מידיים. אני יודע שזה יהיה שם והכסף פשוט יתחיל להישפך לכל הכיוונים. לכן במקרה כזה שאתם מקבלים את הכסף ועוד יותר חשוב אם אתם צופים שתקבלו סכום כספי גבוה, תבואו לייעוץ לבחינת אפשרויות מימוש הכסף לפי מטרות ויעדים שאתם תקבעו. לייעוץ קוראים תהליך תכנון פיננסי מקיף שבו נבחן את הצרכים והמטרות שלכם היום ובעתיד ונבנה ביחד תכנית פיננסית אסטרטגית כך שהכסף יספיק לכם לכל אורך החיים.

הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות כבר עכשיו מבלי להוציא אלפי שקלים על תכנון פיננסי:

  1. לשאלות ומידע נוסף התקשרו 052-6467605
  2. רכישת קורס צמיחה פיננסית https://bit.ly/3AJkmWy
  3. רכישת ספר שמונת השלבים לחופש כלכלי https://bit.ly/3ICAGeh
  4. הצטרפו לערוץ היוטיוב כוכב פיננסי לומדים לעבוד עם כסף http://bit.ly/2IiyTLZ
  5. מוזמנים להאזין לפודקאסט הפינה הפיננסית בכל דרך שתבחרו http://bit.ly/2KCodhq

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או יעוץ במוצר פיננסי ו/או שיווק פיננסי ו/או ייעוץ מס ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.