fbpx

זכויות פנסיוניות לעובד

זכויות פנסיוניות לעובד

המעסיק לא מפקיד לפנסיה מה עושים?

כיום אנחנו נמצאים כעשור לאחר הרפורמה שחייבה את המעסיקים לבצע הפקדות לעובדים לחיסכון פנסיוני. החובה הזו זכתה לכינוי "חוק פנסיה חובה", כאשר השם האמיתי שלה הוא צו הרחבה לפנסיה חובה. על פי הצו על המעסיק להפקיד לעובד בהדרגה לחיסכון פנסיוני (זאת אומרת ההפקדה תהיה אחוז מהשכר, שיגדל עם השנים) כאשר כיום בשנת 2018 המעסיק מחויב להפקיד לפחות 18.5% לחיסכון הפנסיוני של העובד (6% חלק עובד לתגמולים, 6.5% חלק מעסיק לתגמולים ו- 6% חלק מעסיק לפיצויים). למרות שמדובר בחובה על פי החוק לרבים מהעובדים עדיין אין חיסכון פנסיוני, לכן מאמר זה נועד להעלות את המודעות לזכויות פנסיוניות של עובדים.

 

אז מה עושים אם המעסיק לא מפקיד לכם על פי הזכויות הפנסיוניות שלכם? יש לכם שתי אפשרויות:

 1. הגשת תלונה למשרד העבודה והרווחה – לחץ כאן
 2. הגשת תלונה לרשות שוק ההון, החיסכון והביטוח – לחץ כאן

חשוב להבין שבמידה ויש לכם חיסכון פנסיוני ואתם מתחילים מקום עבודה חדש אתם חייבים ליידע את המעסיק שיש לכם חיסכון פנסיוני קיים בחברה X ואתם רוצים שהחיסכון שלכם יתנהל שם, המעסיק חייב לכבד את בחירתכם. למעסיק אין יכולת להשפיע על:

 1. איפה ינוהל החיסכון הפנסיוני שלכם
 2. איזה מוצר בחרתם
 3. מי יהיה סוכן הביטוח שלכם

זכויות פנסיוניות

צו הרחבה לפנסיה חובה דורש שתהיו מבוטחים בהסדר פנסיוני כלשהו בלבד אין דרישה להסדר פנסיוני פעיל, וגם לחברת ביטוח אין אישור כזה. כל מה שעליכם להציג לאותו מעסיק הוא דוח רבעוני/שנתי אחרון שברשותכם ועליו להתחיל להפקיד על פי המוגדר בחוק. קרן פנסיה שהיא לא הפקדות (או אינה פעילה) עדיין נחשבת כמבטחת את העובד היות ובמקרה פטירתו משפחתו (אשתו וילדיו) תקבל פנסיית שאירים של עמית לא פעיל (בעברית = ביטוח חיים בתשלומים חודשיים). כמו כן, כל קרן פנסיה מקיפה פעילה לתקופה של 5 חודשים נוספים בהסדר שנקרא "אורכת ביטוח" המאפשר לכם למצוא מקום עבודה חדש ולשמור על הרצף/מאפשר למעסיק להפקיד את הכסף שהוא חייב באיחור ללא פגיעה בזכויותיכם.

 

לשמחתי מרבית המעסיקים עומדים בתנאי החוק ומבינים את ההשלכות של אי ההפקדה לחיסכון הפנסיוני, מעסיקים מסויימים לצערי לא. יש לא מעט פסקי דין שמטילים חובות וקנסות על מעסיקים בכל הקשור לאי עמידה בתנאי החוק אתן לכם שתי דוגמאות:

 1. הליך תע"א 6309/08 עזבון המנוח שמואל בוטה ז"ל ואח' נ' עיריית רחובות ואח' – בית המשפט חייב את המעסיק, שלא הפקיד לפנסיה של העובד שלו, בתשלום פנסיית נכות ושארים ליורשיו של העובד שנפטר.
 2. הליך ע"ב 5525/05 דניאל מונטיא נ' איי.אס.אס משמורת בע"מ – אי הפקדה לחיסכון פנסיוני גורמת נזק לעובד כתוצאה מאי קבלת הטבות מס לפי סעיף 45א(ב) לפקודת מס הכנסה.

מצורפים קישורים רלוונטיים לשימושכם

 1. צו הרחבה לפנסיה חובה
 2. צו הרחבה לפנסיה חובה תוספת
 3. חוות דעת משפטית – הסדר פנסוני קודם

הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות כבר עכשיו מבלי להוציא אלפי שקלים על תכנון פיננסי:

 1. לשאלות ומידע נוסף התקשרו 052-6467605
 2. רכישת קורס צמיחה פיננסית https://bit.ly/3AJkmWy
 3. רכישת ספר שמונת השלבים לחופש כלכלי https://bit.ly/3ICAGeh
 4. הצטרפו לערוץ היוטיוב כוכב פיננסי לומדים לעבוד עם כסף http://bit.ly/2IiyTLZ
 5. מוזמנים להאזין לפודקאסט הפינה הפיננסית בכל דרך שתבחרו http://bit.ly/2KCodhq

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או יעוץ במוצר פיננסי ו/או שיווק פיננסי ו/או ייעוץ מס ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.